NOVÉ ZÁMKY – Konsta Mäkinen a Ossi Saarinen. Fínska dvojica, ktorá v premiérovej sezóne Býkov v Tipsport Lige zanechala na juhu Slovenska výraznú stopu. Prekročiť tieň svojich krajanov sa v sezóne 2020-21 pokúsi ďalší tandem z krajiny tisícich jazier. Po obrancovi Markusovi Västiläm bude zeleno-biele farby hájiť aj 28-ročný útočník Janne Väyrynen, s ktorým sme v rozhovore nahliadli do tém hokejových, ale i nehokejových.

Janne Väyrynen začínal s hokejom v klube Haukat v rodnom meste Järvenpää. Cez nižšie mládežnícke súťaže sa dostal až do organizácie Jukurit, v ktorej po prvýkrát okúsil v sezóne 2013-14 druhu najvyššiu fínsku súťaž Mestis. V nasledujúcej sezóne hosťoval v tretej najvyššej súťaži v klube Jokipojat, s ktorým vyhral Suomi-sarja a postúpil do Mestis. Zároveň sa stal najlepším strelcom i najproduktívnejším hráčom play-off. Ďalší úspech prišiel hneď v nasledujúcej sezóne, keď s nováčikom súťaže získal bronzovú medailu. V 57 zápasoch vrátane play-off strelil 30 gólov, ku ktorým pridal 27 asistencií. Následne podpísal dvojročnú zmluvu v najvyššej súťaži s klubom Rauman Lukko, no väčšinu času strávil na hosťovaní v Mestis. Hranicu 40 kanadských bodov prekročil aj v ostatných dvoch sezónach – v drese Jokipojatu a naposledy KeuPa HT. Dovedna v Mestis odohral 243 stretnutí s bilanciou 93 gólov a 88 asistencií. V najvyššej súťaži pridal ďalších 13 štartov, na jeden zápas nastúpil v Lige Majstrov.

Janne, kde sa nachádzaš a ako tráviš tieto dni?
Žijem v meste Tampere, ktoré sa nachádza na stredozápade Fínska. Trávim tu väčšinu mimosezónneho obdobia. Aktuálne som v režime letnej prípravy, trénujem so svojim trénerom a so zvyškom tréningovej skupiny.

Ovplyvnil koronavírus tvoj každodenný život? Aká je súčasná situácia vo Fínsku, máte stále sprísnené pravidlá?
Áno, určitým spôsobom určite. Najviac som to pocítil v marci a apríli, keď sa vírus začal šíriť v okolí Helsínk. Fínska vláda sa rozhodla zatvoriť hranice štátu Uusimaa, medzi ktoré patrí aj moje rodné mesto Järvenpää, takže som nemohol vidieť moju rodinu a priateľov takmer osem týždňov. Avšak v takom bežnom každodennom živote ma to až tak veľmi neovplyvňovalo. Ako športovec som si zvykol na to, že som si išiel zacvičiť a následne som sa vrátil domov. Teraz sa veci vo Fínsku vracajú späť a ľudia si môžu užiť leto a spoločnosť ostatných.

Janne Väyrynen sa pripravuje na premiérovú sezónu v Tipsport Lige.

Toto bude tvoja prvá sezóna, čo budeš pôsobiť mimo domova. Aké sú tvoje očakávania?
Som veľmi nadšený, že môžem hrať na Slovensku. Veľa rokov som hral proti rovnakým tímom, hráčom a rovnakému štýlu hokeja, takže na tieto nové zážitky skutočne čakám. Mám pár bývalých spoluhráčov, ktorí na Slovensku hrali, a úroveň hry si pochvaľovali.

V šatni sa stretneš s krajanom Markusom Västiläm. Poznáte sa navzájom? Prípadne je v tíme niekto, koho poznáš?
Je to celkom zábavné. Osobne Markusa nepoznám, samozrejme ho poznám ako hráča, ale žijeme v rovnakom meste a máme spoločných veľa priateľov, takže si myslím, že sa spoznáme ešte skôr ako na Slovensku. Čo sa týka hráčov v mužstve, s pár Slovákmi som si už zahral, ale v Nových Zámkoch z nich nie je ani jeden. Čaká ma teda veľa nových tvárí.

Aké sú tvoje osobné a tímové ambície pre nadchádzajúcu sezónu?
Očakávam, že ja aj celé mužstvo budeme hrať každý deň na najvyššej úrovni a pokúsime sa vyhrať čo najviac zápasov.

Strieľaš veľa gólov, ale zbieraš rovnako veľa gólových prihrávok. Ako by si sa charakterizoval ako hokejista?
Myslím si, že som skôr strelec, pretože veľmi rád a často zakončujem. Ale taktiež sa nebojím ani nahrávok, vždy sa snažím nájsť a zvoliť tú najlepšiu možnosť v danej situácii.

Ktorá časť tvojej hry ťa odlišuje od ostatných?
Asi to, že som veľmi súťaživý. Snažím sa to preniesť aj na spoluhráčov. Chcem robiť veci dobre každý deň, vyhrávať všetky hry, zápasy a bitky.

S tvojou výškou a hmotnosťou by ťa nejeden človek tipoval na obrancu. Si rodený útočník alebo si to v minulosti skúšal aj na iných pozíciách?
S výnimkou detstva som bol vždy vpredu. Keď som bol malý, rád som hrával ako brankár, ale môj otec ma od toho dlho odhováral.

Najvyššiu fínsku súťaž Liigu si Janne Väyrynen vyskúšal v drese Lukko.

Pochádzaš z Järvenpää, podobne veľkého mesta ako sú Nové Zámky. Aké bolo tvoje detstvo a ako si sa dostal k hokeju?
Moje detstvo bolo na tú dobu normálne, hrával som sa vonku celý deň, väčšinou futbal a pouličný hokej. Môj otec hral hokej a futbal celý svoj život. Keď som sa narodil ja a moje sestry, nosil nás na zápasy, potom sme hrávali spolu s ním, čiže to všetko začalo asi tam.

Kto je Janne Väyrynen mimo ľadu? Čo ťa zaujíma a aké sú tvoje záľuby?
Veľký športový fanúšik. Rád sledujem rôzne zápasy a súťaže, okrem hokeja väčšinou futbal a tenis. V lete hrám tenis tak často, ako len viem. Okrem toho som veľký chlap, takže často riešim jedlo. Naozaj si ho užívam. Keď mám čas, sledujem programy a videá o varení, pričom sa snažím na tanier dostať nové veci. Rád tiež cestujem a, samozrejme, spoznávam nové kultúry a gastronómiu.

Pred týmto rozhovorom som na internete hľadal, aké veci sú pre Fínov typické. Dočítal som sa, že ste krajina introvertov, ktorí milujú metalovú hudbu a nikdy neporušujú pravidlá. Súhlasíš s tým?
Možno sú tieto slová presné. Mnohí ľudia vo Fínsku robia radi svoje veci sami a v pokoji. Spočiatku je každý veľmi hanblivý, pretože na verejných miestach často nehovoríme. Avšak, vo vnútri sme všetci veľmi milí a ochotní. A áno, sme zvyknutí dodržiavať pravidlá, máme ich tu vo Fínsku naozaj strašne veľa. Všetci ich rešpektujú a rovnako rešpektujú fínsku políciu. Čo sa tej hudby týka, musím povedať, že poznám len pár dnešných metalových kapiel z Fínska, ale myslím si, že sú známe po celom svete. Najväčším stredobodom pozornosti u nás sú aktuálne mladí reperi.

Tvoj bývalý spoluhráč Janne Kettunen nedávno podpísal zmluvu v Trenčíne, takže ste sa stali súpermi. Už ste si stihli zavolať?
Áno, už som s ním hovoril a som rád, že má tiež možnosť hrať na Slovensku. Samozrejme, vždy je zvláštne hrať proti starým spoluhráčom a teraz to bude o to špecifickejšie, že pre nás oboch pôjde o novú krajinu.

foto: Timo Savela & Janne Väyrynen

#77

Samuel Hain

 

Post: Obranca

Vek: 29

Výška: 185 cm

Váha: 88 kg

Hokejka: P