História

HOKEJ V NOVÝCH ZÁMKOCH OSLAVUJE “80” ROKOV!!!

Na základe informácie od historika a prvého predsedu SZĽH, ktorým bol Dr. Ján Holko oslavuje tento rok (2017) hokej v Nových Zámkoch svoje “80” – te narodeniny. Podľa jeho výskumu sa prvé hokejové stretnutie v Nových Zámkoch uskutočnilo 17. januára 1937 medzi tímami ESE (Érsekújvári Sport egyesulet) a ČsŠK, keď medzi aktérmi boli viacerí futbalisti z ESE – Séda, Albert, Bresztl, Diósi a z ČsŠK – Palubjak, Heck, Schultz, Dobrovszky. Stretnutie sledovalo 300 divákov. Mužstvá sa rozišli po remíze 3:3 (0:0 1:1 2:2). V odvete na nádvorí Sokolovne zvíťazilo ESE 2:1. Dr. Ján Holko uviedol, že 24. január 1937 bol dňom oficiálneho založenia hokejového klubu ESE, ktorého predsedom sa stal József Diósi.
 
Telovýchovná jednota (TJ) bola založená 25. augusta 1965 ustanovujúcou schôdzou v Nových Zámkoch. Združovala tri športy – ľadový hokej, stolný tenis a RTVŠ. Členskú základňu tvorili v prevahe hokejisti, ktorí si vytvorili A mužstvo mužov a hrali dohodnuté priateľské zápasy. Na členskej schôdzi 21. augusta 1967 sa dohodlo, že sa klub zaregistruje do zväzových štruktúr na Slovensku. Týmto sa datuje zaregistrovanie hokeja v Nových Zámkoch, kedy sa stali naši hokejisti účastníkmi krajských súťaží. Tento rok (2017) oslavujeme “50” výročie registrovaného hokeja.
 
Začiatky ľadového hokeja v Nových Zámkoch boli veľmi ťažké nakoľko v tom čase bola najbližšia umelá ľadová plocha v Nitre. Za ľadom sa muselo cestovať. Takýto stav trval až do roku 1974, kedy bola vybudovaná umelá ľadová plocha i v Nových Zámkoch. V tomto roku TJ založila družstvo dorastencov, ktorí sa zúčastnili krajskej súťaže. Koncom sedemdesiatych rokov sa začali formovať aj družstvá starších a mladších žiakov. Boli vytvorené školské športové strediská. Začiatkom osemdesiatych rokov sa umelá ľadová plocha začala postupne zastrešovať a objekt dostával tvár zimného štadióna. Celý objekt bol stavaný v akcii “Z”, pričom najväčšou mierou pri výstavbe sa pričinili žalezničiari, ktorí odpracovali nespočetné množstvo brigádnických hodín zdarma. V roku 1986 sa muži prebojovali do II. SNHL. O tri koky neskôr, pred sezónou 1989/90 TJ založila športové hokejové triedy 5.,6.,7. a 8. ročníka na Mostnej škole v Nových Zámkoch. Rodina malých hokejistov sa rozrástla aj vytvorením prípravky zo žiakov 1., 2., 3. a 4. ročníkov ZŠ a predprípravky, ktorú navštevujú najmenšie deti – škôlkári.
Od sezóny 2006/2007 v Lokomotíve nastali zmeny. Bol zvolený nový výbor, na post predsedu bol zvolený Ing. Pavol Uhrin, ktorý vystriedal v tejto funkcii dlhoročného predsedu Ing. Ivana Halmeša. Zmenil sa názov klubu na z TJ na HK Lokomotíva Nové Zámky a mužstvo seniorov sa dostalo do I. HL na Slovensku.
Aj sezóna 2007/2008 sa niesla v znamení zmien. Na valnom zhromaždení v júni 2007 ohlásili svoje odstúpenie Ing. Pavol Uhrin a Ing. Ivan Halmeš. Následne bol zvolený za nového predsedu Ing. František Sucharda. Zmena sa preniesla aj do farieb klubu, pôvodnú modro bielu nahrádza biela, zelená a čierna. V sezónach 2007/2008 a 2008/2009 štartoval seniorský tím v dvoch súťažiach a to v spojení klubu s Budapest Stars a s FTC Budapest v 1HL na Slovensku ako aj v Borsodi lige v Maďarsku.
V roku 2009 odstúpil z funkcie predsedu HK Lokomotíva Ing. František Sucharda, čo malo za následok veľký úpadok hokeja v Nových Zámkoch. Muži sa prihlásili iba do 2HL na Slovensku.
Na jar 2011 vzniká nový hokejový klub HC Nové Zámky s.r.o.
 
23.3.2011 – založenie obchodnej spoločnosti HC Nové Zámky s.r.o.
20.4.2011 – prijatie HC Nové Zámky s.r.o., za člena SZĽH na riadnom zasadnutí VV SZĽH.
Máj 2011 – tvorba legislatívnych základov klubu, transformácia seniorskej kategóriez HK Lokomotíva Nové Zámky do HC Nové Zámky s.r.o.
Sezóna 2011/2012 – klub štartuje v 2HL po tom, čo nebol prijatý do 1HL na základe rozhodnutia ZOK 1HL.
Sezóna 2012/2013 – klub sa na základe povolenia VV SZĽH prihlási do medzinárodnej MOL ligy a hneď vo svojej prvej sezóne pod vedením trénera Róberta Spišáka a kapitána Miroslava Štefanku sa prebojuje play-off a skončí na peknom 4. mieste. Je to veľmi pekný úspech a klub sa pokúsi v nasledujúcej sezóne nadviazať na tento výborný štart v súťaži.
Szóna 2013/2014 – pred sezónou klub výrazne posilnil káder aj realizačný tím. Do tímu sa vracia Erik Čaládi. Klub sa dohodol s hráčmi ako Marek Uram – majster sveta, Albín Podstavek, Erik Weissmann, Pavel Kowalczyk, Martin Frolík, Vladimír Kameš ml, Marek Dubec, v priebehu sezóny Ľubomír Hurtaj a do brány prišiel Ján Chovan. Hlavným trénerom sa stal Ladislav Lubina. Hneď v úvodnom zápase potvrdil tím vysoké ambície kedy doma zvíťazil nad majstrom DAB Dunaújváros. Počas sezóny sa k tímu vrátil Peter Polčík, čím sa ešte zvýšila útočná sila tímu. Na konci sezóny nahrádza Ladislava Lubinu Róbert Spišák a dovedie tím k titulu v MOL lige, kedy zvíťazil klub vo finálovej sérii nad ASC Brašov. Do all-stars tímu celej súťaže nominovali dvoch hráčov HC Nové Zámky obrancu Andreja Suchardu a útočníka Erika Weissmanna. Bol to zatiaľ najväčší úspech novozámockého hokeja.
 
Sezóna 2014/2015 – Klub už v príprave potvrdil opäť vysoké ambície. Klub sa posilnil o ďalších hráčov ako Peter Huba, Juraj Ďurčo a Juraj Faith. Počas sezóny sa kormidla ujal ako mladý tréner Ľubomír Hurtaj a doviedol tím do finále MOL ligy a víťazsta 2HL, čím klub postúpil do 1HL na Slovensku. Administratívnymi krokmi bol klub veľmi poškodený vo finále MOL ligy čo sa prejavilo aj v tom, že nemal šancu obhájiť titul z predchádzajúcej sezóny. Napriek tomu bola sezóna veľmi úspešná a klub po prvý krát v histórii vyhral 2HL. V all-stars tíme MOL ligy sa opäť umiestnil hráč HC Pavel Kowalczyk.

#77

Samuel Hain

 

Post: Obranca

Vek: 29

Výška: 185 cm

Váha: 88 kg

Hokejka: P