Má za sebou šiesty rok v pozícii riaditeľa a športového manažéra HC Nové Zámky.

Veľké nadšenie z úvodu sezóny u Imreho Valáška prebil trpký záver. V obšírnejšom rozhovore detailnejšie pomenoval problémy a prekážky, ktoré bolo v priebehu ročníka potrebné riešiť a načrtol aj čo to smerom k nadchádzajúcej extraligovej sezóne.


Na svetovom šampionáte sa predstaví aj obranca Býkov


Imre, aké pocity vo vás po konci tejto sezóny prevládajú?
Zmiešané. Na jednej strane sme radi, že sme v Nových Zámkoch udržali extraligový hokej, na strane druhej sme od sezóny očakávali podstatne viac. Lepšie výsledky, výkony a hlavne umiestnenie po základnej časti. Musíme to prijať, poučiť sa z toho a popracovať na zlepšení do budúcej sezóny.

Býci mali opäť výborný vstup do ročníka, kde sa to potom zlomilo?
Ťažko povedať. Možno nejaké zásahy do mužstva, ktoré nemuseli prísť, možno poľavenie na disciplíne. Po prvej reprezentačnej pauze prišla obrovská kríza, hlavne na domácom ľade, ktorá v podstate trvala do konca sezóny. Neviem preto nájsť jeden konkrétny moment, ktorý to celé spustil.

Neuspokojivé výsledky tímu viedli na začiatku roka k trénerskej zmene. Nebolo na prípadný impulz už príliš neskoro?
Verili sme, že to tréneri zvládnu. Myslím si, že to bolo na dobrej ceste, ale nakoniec sme sa predsa rozhodli pre zmenu. Od nového trénera sme však mali iné očakávania. Či by teda mužstvo skončilo inak, ak by zmena nastala skôr, je čisto hypotetická úvaha.

Keby ste sa mali obzrieť späť a vypichnúť niečo, čo sa podľa vás naozaj nepodarilo – čo by to bolo?
Domáce zápasy. Pred sezónou sme verili, že práve na domácom ľade bude naša sila, ale opak bol pravdou. Aj taký však býva šport.

Čo podľa vás, naopak, vyšlo?
Niektoré veci sme posunuli na vyššiu úroveň, ale je stále veľa oblastí, v ktorých sa musíme a chceme zlepšiť.


Imre Valášek s prezidentom klubu Františkom Suchardom spoločne odovzdali pred posledným zápasom pamätný dres kapitánovi Václavovi Stupkovi.


Po úspešnej minulej sezóne (2022/2023) ste si dokázali zmluvne poistiť až päticu legionárov. Naplnili importi vaše očakávania?
Niektorí áno, iní nie. Opäť sme mali veľké očakávania od Austina Farleyho. Po jeho odchode sa do mužstva vrátil Ben Johnson, ktorý taktiež veľmi zaostal za svojimi možnosťami. Od Mike Leeho sme si sľubovali výraznú pomoc ofenzíve, a hoci chcel mužstvu určite pomôcť, niekedy to preháňal. Očakávania naplnili Roberts Mamčics a Troy Loggins, s ktorými sme boli spokojní. Mrzí ma, že práve Loggins vypadol vinou zranenia na dlhší čas. V období krízi nám jeho góly veľmi chýbali. Nesmiem opomenúť Pavla Kantora v bráne, ktorý podával opäť skvelé výkony.

Ako je vlastne ťažké natrafiť na dobrého cudzinca, ktorý sa v našej lige presadí?
Niekedy je to lotéria. Žiadne čísla ani videá vám totiž nezaručia, že hráč bude platný a sadne mu to v klube, lige či krajine. Niekedy získame kvalitného hráča, ktorý nenaplní očakávania. Inokedy zase príde hráč, ktorý na papieri nevyzerá až tak dobre, ale herne a bodovo exploduje. Verím, že do nasledujúcej sezóny sa nám podarí nájsť tých správnych hráčov, ktorí nám pomôžu hrať na vyšších priečkach.

Nebol túto sezónu problém aj v tom, že kabína márne hľadala svojho lídra?
Kto rozumie tomu, ako funguje hokejová kabína, vie, že bez lídrov to nemôže šliapať. Keď si mužstvo prechádza počas sezóny krízou, sú to práve lídri, kto dokáže kabínu sceliť. Nemyslím si, že to u nás fungovalo.

Ako spätne hodnotíte angažovanie bratov Mikúšovcov?
Obaja mali zmluvu na dva roky a ani jeden tu zmluvu nenaplnil. Určite však priniesli to, čo sme v daný moment hľadali, ale v merítku dlhodobej spolupráce to nevyšlo.

Kým defenzíva ako-tak fungovala, problém bol najmä na opačnej strane klziska. V tohtoročnej sezóne Býci nastrieľali iba 133 gólov, čo je druhý najmenší počet v celej extralige. Čo bolo príčinou?
Dnes veľmi cenený strelecký inštinkt v tíme chýbal, mužstvo sa nadrelo na góly. Chalani sa dostávali do dobrých príležitostí, avšak v závere akcie je to už na konkrétnom hráčovi a jeho schopnosti zakončiť danú situáciu. Vieme na tom pracovať, ale nedá sa to natrénovať. Verím, že v nasledujúcej sezóne strelíme gólov podstatne viac.

Ako ste prežívali finiš základnej časti? Nádej na postup do predkola tam bola takmer do poslednej chvíle, mrzí vás preto, že to nakoniec nevyšlo?
Samozrejme, že ma to mrzí. Na jednej strane som rád, že sme neskončili na poslednom mieste, na strane druhej, mali sme reálnu šancu na play-off. Po zápase so Slovanom však ostalo v každom z nás prázdno. Či by sme v prípadnom predkole boli úspešní, to už sú len dohady.

Máte už v rukách nejaké ekonomické výstupy? Aká bola pre vás sezóna 2023/2024 z pohľadu financií?
Finančná situácia bola a aj je náročná. Výsledky tímu neboli ideálne a odzrkadlilo sa to aj na návštevnosti, ktorá priamo ovplyvňuje finančnú situáciu. V prvom rade potrebujeme stabilizovať a uzavrieť skončenú sezónu, až potom sa pozrieme, kde a na čom sme.

Na čo sa zameriate pri skladbe kádra?
Mužstvo si prejde potrebnou prestavbou. Potrebujeme novú iskru, hráčov, ktorí sú ochotní pracovať a odmakať to pre náš klub a spoluhráčov. Hľadáme aj veľkosť, ktorá bude platná na našom menšom ľade.

Máte prisľúbené aj nejaké investície do infraštruktúry? Môžu sa fanúšikovia tešiť na nejaké novinky?
Máme v pláne pozdvihnúť klub po každej stránke. Čo všetko však budeme schopní posunúť na vyšší level je, samozrejme, v dnešnej dobe najmä otázka financií. Vízie máme a preto verím, že sa nám ich podarí zrealizovať.

#77

Samuel Hain

 

Post: Obranca

Vek: 29

Výška: 185 cm

Váha: 88 kg

Hokejka: P