NOVÉ ZÁMKY — Po skončení sezóny poskytol hlavný tréner Milan Jančuška rozhovor Denníku Šport. Vysvetľoval v ňom príčiny neúspechu a priblížil svoje vízie na ďalšiu sezónu. S klubom z juhu Slovenska má zmluvu ešte na dva roky.

Ako hodnotíte spätne váš prvý rok v Nových Zámkoch?
Sezónu by sme mohli zhodnotiť z dvoch uhlov. Prvým je, že sme splnili cieľ a skončili sme po základnej časti do siedmeho miesto. Druhým je, že nám nevyšiel koniec základnej časti a šiesta priečka nám ušla o bod. Mali sme výborný štart do ročníka, keď sme trónili na čele ligy. Nevyšiel nám však záver, v ktorom sme sklamali. Odozva dobrej sezóny, výhra vo Vyšehradskom pohári, počet získaných bodov, aj samotná hra sa zrazu znegovali neúspechom v predkole play-off s Detvou. Sezónu veľmi ovplyvnili aj zranenia, keď nám v jednom momente chýbalo šesť až osem hráčov základnej zostavy a nikto z nich sa potom nedostal do formy, v ktorej hral v prvej polovici ročníka. Všetko sa to prejavilo v najdôležitejšej časti ligy – v play-off.

Čo bolo príčinou neúspešnej série predkola play-off proti Detve?
V základnej časti sme s nimi prehrali z piatich zápasov len jeden, mali sme ich dobre rozobraných. V sérii sme tvrdo pykali za individuálne chyby jednotlivcov a celkovo som nebol spokojný s prejavom hráčov. Chýbalo mi väčšie nasadenie, bojovnosť, srdce a emócie, ktoré vyhrávajú zápasy, aj keď sa nedarí. Detva chcela viac ako my. Stretnutia sa lámali v detailoch. Viedli sme u nich v oboch zápasoch, ale nevyhrali sme. Zlyhali nám lídri. V play-off sa musí inak bojovať. Okrem toho nám nevyskočil ani jeden hráč, ktorý by dal viac ako dvadsať gólov. Nemali sme typického strelca, ktorý by pomohol celému tímu.

Neprajníci hovorili, že za neúspechom na konci sezóny bola aj karma za to, že ste nastúpili s hráčmi z áčka v prvej lige, kde ste zachraňovali B-mužstvo. Nechýbali tímu v závere aj preto sily?
Nie, mali sme dobre nastavený mikrocyklus. Chápem, že niekomu sa to nepáčilo, ale zachránili sme B-mužstvo a neporušili sme žiadne pravidlá.

Problém tímov ako Nové Zámky býva, že takmer každý rok musia skladať káder kompletne odznova. Zmení sa niečo v ďalšom ročníku?
Aj ligový záver nám ukázal, ktorých hráčov si máme nechať. O menách nechcem hovoriť, ale radi by sme udržali minimálne menej ako polovicu družstva. Necháme si len hokejistov, ktorí nás presvedčili.

Ostáva cieľom skladanie kádra zo slovenských a českých hokejistov?
Všetko záleží na rozhodnutiach kongresu Slovenského zväzu ľadového hokeja, na ktorom sa určí, koľko bude v lige účastníkov. Či sa vráti do ligy Slovan Bratislava, či ostanú maďarské mužstvá a takisto, či príde obmedzenie počtu legionárov. Limitovanie cudzincov som zažil v poľskej lige. Neosvedčilo sa im to a znova sa chcú vrátiť k neobmedzovaniu. Otázka je, či je u nás toľko hráčov, aby výkonnostne mali na najvyššiu súťaž.

Cítite, že sa dá v Nových Zámkoch pracovať systematicky?
Áno, po prvom roku spolupráce s majiteľom klubu Františkom Suchardom a vedením klubu to môžem potvrdiť. Verím, že smerovanie, ktoré sme nastavili, je správne a prvé výsledky sa už dostavili. Kto by povedal, že Nové Zámky získajú 92 bodov v základnej časti? Je to zaväzujúce do ďalšej práce.

Čo hovoríte na to, že zväz by chcel pod seba znova zobrať extraligu?
Nie je to nič nové. Zväz riadil najvyššiu súťaž aj v minulosti, zažil som to. Treba robiť všetko pre to, aby to fungovalo a liga mala stúpajúcu tendenciu. Musíme v prvom rade vymyslieť model a motiváciu, aby nám mladí hráči neutekali v takých počtoch do zahraničia a nekončili kariéry v mladom veku.

Celý rozhovor s Milanom Jančuškom si môžete prečítať tu.

zdroj: Tomáš Prokop/sport.sk
fotozdroj: Mário Bóna

#77

Samuel Hain

 

Post: Obranca

Vek: 29

Výška: 185 cm

Váha: 88 kg

Hokejka: P