Zverenci trénera Miroslava Mosnára zvíťazili v utorňajšom domácom stretnutí 28. kola Tipsport Ligy nad maďarským účastníkom MAC Újbuda 5:3. Novozámčania v tabuľke poskočili na dvanástu priečku.

HC NOVÉ ZÁMKY – MAC ÚJBUDA 5:3 (2:1, 3:1, 0:1)

Góly: 8. Urban (Jurík, Bajtek), 14. Stupka (Hruška, Pospíšil), 25. Pospíšil (Hatala), 28. Drtina (Bajtek, Jurík), 33. Andrisík (Holovič) – 3. Br. Orban (Langkow, Macaulay), 26. Br. Orban (Langkow), 49. Langkow (Br. Orban). Rozhodovali: Baluška, Lokšík – Jedlička, Gegáň, vylúčení: 5:5 na 2 min, navyše: Sofron (Újbuda) 2+2 min za hru so zdvihnutou hokejkou, presilovky: 2:1, oslabenia: 0:0, 763 divákov.

HC Nové Zámky: Pavlas – Hatala, Ordzovenský, Drtina, Fereta, Pavúk, Mikuš, Šmach – Pospíšil, Hruška, Stupka – Bajtek, Urban, Jurík – Fábry, Giertl, Rogoň – Mikula, Holovič, Andrisík

MAC Újbuda: Bálisz – Macaulay, McNally, Carlisle, Garát, Fejes, Pozsgai, Bl. Orbán – Bodó, Langkow, Br. Orban – Sorfon, Strech, Klempa – Pápa, Pitt, Nagy – Majoross, Kreisz

V 2. minúte oslabil domácich trestom za podrazenie Rogoň a hostia to využili. Najprv predviedli kombinačnú akciu, pri ktorej Pavlas betónom pohotovo zasiahol proti pokusu Sofrona. Neporadil si však už so zakončením Br. Orbana bráneného Drtinom. Vedenie hostí trvalo len päť minút, keď Jurík poslal puk z ľavej strany pred bránku a tesne pred Báliszom ho Urban tečom poslal do siete. V následnej presilovke mali Zámčania niekoľko sľubných pokusov, ale dorážkami striel od modrej neuspeli. Nepodarilo sa to ani Hatalovi, ktorý si dobre nakorčuľoval pred bránku súpera. V 14. minúte hrali domáci ďalšiu presilovku a tentoraz ju využili. Pri bránke postavený Hruška našiel presne Stupku a ten z prvej prestrelil Bálizsa.

Hostia v druhej tretine nebezpečne hrozili vyrovnaním, ale Pavlas mal situáciu pod kontrolou aj pri zakončení Kreisza. V 25. minúte dostal od Hatalu dobrý puk na pravú stranu útočnej tretiny Pospíšil a švihom zvýšil na rozdiel dvoch gólov. Ten nevydržal dlho, pretože už o 39 sekúnd vrátil MAC do hry svojím druhým gólom Br. Orban. Na to dokázali Novozámčania odpovedať počas ďalšej presilovej hry – Drtinovu strelu od modrej zastavila až sieť súperovej bránky. Na druhej strane Pavlas vyrážačkou zasiahol proti pokusu Pitta. Rovnako si Bálizs poradil so švihom Mikulu. Krátko nato udreli Novozámčania po piaty raz, keď po buly v útočnej tretine dopravil puk do siete Andrisík.

V treťom dejstve spálil Bajtek dobrú možnosť po kombinácii s Urbanom a Juríkom. V oslabení mohol streliť gól Urban, ale jeho pokus skončil len na Bálizsovi. Potvrdilo sa “nedáš – dostaneš” a v početnej výhode znížil na rozdiel dvoch gólov Langkow. Novozámčania následne dostali po zákroku Sofrona na Bajteka možnosť štvorminútovej presilovky, ale zužitkovať sa im ju nepodarilo. Hostí tri minúty pred koncom oslabil vylúčením Macaulay a skomplikoval im možnosť hry bez brankára. Bálizs necelú minútu pred koncom opustil bránku, no gól už nepadol a tri body zostali na juhu Slovenska.

Miroslav Mosnár, hlavný tréner Nových Zámkov: “Nezačali sme celkom dobre, trošku nám chýbal pohyb. V treťom striedaní sme počas presilovky súpera dostali gól. Po vyrovnaní na 1:1 sme trochu ožili a začali sme viac korčuľovať a získali sme prevahu na puku. Našťastie sa nám v presilovkách podarilo dať góly, čo sa nám v poslednej dobe nedarilo. Bolo to aj vďaka početnejšej streľbe na bránku. Súper bol v závere nebezpečný v našej tretine, našťastie nás podržal brankár. Trochu ma prekvapilo, že v presilovke sme sa akoby báli hrať. Tam by sme mali byť trochu odvážnejší a zahrať to trochu takticky lepšie.”

Gergely Majoross, hlavný tréner MAC Újbuda: “Bol to veľmi podobný zápas, aký sme v Zámkoch odohrali naposledy. Chyby nás stoja veľa síl, nadarmo sa snažíme 50-55 minút, keď spravíme chyby, ktoré rozhodujú zápas.”