NOVÉ ZÁMKY – Turbulentná sezóna, v ktorej novozámockí Býci okúsili vrchol i trpký pád, je na konci. Vedenie HC MIKRON Nové Zámky sa už spolu s hlavným trénerom Gergelyom Majorossom sústredí na skladbu kádra na nadchádzajúci ročník. My sme vám dlžní ešte jeden pohľad dozadu, a to s tým najpovolanejším – prezidentom klubu Františkom Suchardom.

Prvého muža novozámockého hokeja sme sa pýtali aj na ekonomické zhodnotenie sezóny, osobu Brandta Clarka, januárovú zmenu trénera či chýbajúcu podporu fanúšikov v hľadisku.


 

Pán Sucharda, aké pocity u vás prevládajú po sezóne bez divákov?

Dobrý deň prajem všetkým čitateľom a prajem hlavne veľa zdravia. Bola to naozaj divná sezóna. Diváci samozrejme chýbajú na štadiónoch. Hlavne pre nich sa hrá, bez nich to nemá zmysel. Osobne si neviem predstaviť ďalšiu sezónu bez fanúšikov.

 

Je konečná ôsma priečka reálnym odzrkadlením výkonov mužstva?

Každý chce ísť čo najďalej, ale v konečnom dôsledku je to splnený cieľ a keď si zoberieme, v akej situácii sme museli hrať, tak je to, myslím si, aj nad plán. Toto bol ekonomický pohľad. Čo sa týka herného prejavu, tak sme to mali celkom dobre poskladané. Až choroby a zranenia dali mužstvu inú tvár. Museli sme niektorých hráčov meniť, nakoľko sa po korone nevedeli dostať do svojho štandardu. Niektorí boli dlhšie zranení a chvíľu trvalo, kým sa plnohodnotne opäť pripojili k tímu. Celkovo som ale s konečným umiestnením spokojný, veď sme za sebou nechali Košice, Banskú Bystricu a hlavne Miskolc.

 

Býci úvodný zápas predkola s Košicami prehrali, potom však súpera k ničomu nepustili. Čo bol z vášho pohľadu kľúčový moment série?

Sila tímu ako takého, morálne nastavenie chlapcov a aj sila realizačného tímu.

 

Vo štvrťfinále proti Zvolenu mužstvo herne nesklamalo, napokon však séria skončila jednoznačne v náš neprospech. Videli ste to tak aj vy? 

Zvolen má vysokú kvalitu, dovolím si povedať, že najvyššiu v Tipos extralige. Preto si myslím, že je favoritom aj vo finále, hoci tam to môže byť všetko inak. Zvolen ide jasne za svojim cieľom a posilnil aj lavičku. Peťo Oremus je jedným z najlepších slovenských trénerov, ak nie úplne najlepším, a prajem mu úspech, veď je našim odchovancom.

 

Prečítajte si aj: Nemyslím si, že hráči za sebou potrebujú niekoho, kto by tam celý zápas pobehoval a kričal

 

Neuspokojivé výsledky vyústili k januárovej zmene na trénerskom poste. Naštartovali práve tieto kroky mužstvo k lepším výsledkom?

Každú zmenu robíme preto, aby sa to obrátilo k lepšiemu. Vždy chceme, aby sme hrali dobrý hokej a aby sme aj vyhrávali. Ak by to tak nebolo, tak by sme nevedeli pritiahnuť fanúšikov na zápasy. Zatiaľ vždy každá zmena priniesla posun k lepším výsledkom. Som rád, že sme sa s trénerom Majorossom dohodli aj na ďalšej sezóne.

 

Pred sezónou ste sa vydali fínskou cestou. Naplnili hráči ako Västilä, Seppänen či brankár Kiviaho to, čo ste si od nich sľubovali?

Niektorí áno, niektorí nie. Ale spomínaní traja obstáli veľmi dobre.

 

Príchod bratov Clarkeovcov spôsobil poriadny rozruch. Kým starší Graeme sa v Nových Zámkoch dlho neohrial a dnes už patrí k lídrom svojho tímu v AHL, mladší z bratov Brandt zotrval do konca základnej časti, aktuálne hrá v drese Kanady na majstrovstvách sveta do 18 rokov, po ktorých ho čaká draft do NHL. Videli ste niekedy na vlastné oči hráča s takým talentom?

Nie, nevidel. Brandt je živé striebro. Som veľmi rád, že u nás hral. Pozerať sa na takého hráča, na to, ako na ľade riešil jednotlivé situácie, bolo pre nás všetkých obrovským zážitkom. Držíme mu palce na drafte. Pozrel som si zostrih z prvého zápasu Kanady na majstrovstvách sveta do 18 rokov a Brandta bolo proti Švédom vidieť, bol najproduktívnejším hráčom zápasu.

 

Meno klubu sa zrazu spomínalo v prestížnych zahraničných médiách, osobne prišlo viacero NHL skautov. Ako to je ale na Slovensku? Vnímali ste väčší mediálny záujem o klub?

Zvýšený záujem sme cítili hlavne zo zahraničia. Kanada a USA objavili Nové Zámky.

 

Pomohol vám takýto hráč napríklad s potencionálnymi sponzormi?

Tento rok to bolo náročné, uvidíme do budúcna…

 

Ako ste sa vyrovnali s chýbajúcou podporou v hľadisku? Prejavila sa absencia divákov aj na ekonomickej kondícii klubu?

Veľa sponzorov nám vypadlo kvôli kríze. Bola to veľmi náročná sezóna. Dotácie sme v roku 2020 nedostali kvôli neoprávnenému návrhu na konkurz a firmy boli a sú v ťažkostiach kvôli kríze sami. Museli sme si zobrať pôžičky, ktoré musíme splácať. Využili sme dokonca aj pôžičku od SZĽH. Ako som teda spomenul, bola to náročná sezóna a príjmy z hľadiska veľmi chýbali. Chcel by som sa poďakovať fanúšikom, ktorí si zakúpili permanentky – veľmi nám tým pomohli. Samozrejme im platia do nasledujúcej sezóny. Ďakujeme aj všetkým prispievateľom na transparentný účet. Hoci to nebola veľká suma, sme vďační za každú podporu. Menovite chcem poďakovať pani Némethovej, ktorá nám pravidelne prispievala, patrí jej obrovská vďaka.

 

 

S akým rozpočtom ste v sezóne 2020/21 pracovali?

Ide o sumu od 500 do 550-tisíc EUR. Mali sme najchudobnejšiu sezónu v našej extraligovej histórii. Nemáme to ale uzatvorené, ročník ešte stále vyhodnocujeme. Je to trochu zložitejšie, lebo hokejová sezóna sa nezhoduje s účtovným rokom.

 

Čo vám dala „covid“ sezóna? Odnášate si nejaké ponaučenie, odhalený nedostatok? V hre, v mužstve, v klube celkovo…

Dala nám Brandta a skúsenosť, že vieme pracovať v sťažených podmienkach. Čo je obrovskou výhodou do budúcna. Ak budeme vedieť takto pracovať za štandardných podmienok, tak je to pre nás obrovské ponaučenie.

 

Minulý utorok ste sa dohodli na pokračovaní s trénerom Majorossom. Riaditeľ klubu povedal, že išlo o jednoznačnú voľbu. Čím si získal vašu dôveru?

Tým, že som konečne našiel trénera, čo má „gule“. Nevyhovára sa na to, čo je zlé, čo sa nedá. Vie, že kde je a do akých podmienok prišiel. Pracuje s tým, čo má, a vyťaží z toho maximum, nevyhovára sa, nelamentuje. Získal si ma hlavne tým, že hľadá riešenia v rámci našich možností.

 

Budú témou pri skladbe kádra na nadchádzajúci ročník aj toľko opakované presilovky?

Myslím si, že je to dôležitá herná situácia a tréner to zvládne. Hľadá hráčov, ktorí sú na túto činnosť vhodní.

 

Viete už povedať, s ktorými hráčmi počítate, resp. nepočítate do nadchádzajúcej sezóny?

Budeme priebežne informovať. Je ale jasné, že bohatšie kluby už teraz lovia v našich vodách. Takže tak, ako je našou každoročnou „koncepciou“, musíme nájsť hráčov o ktorých sa nevie alebo na ktorých sa zabudlo. Samozrejme aj dať príležitosť mladým hráčom.

 

Môžeme očakávať v nasledujúcej sezóne vyššie ambície klubu?

Ambície sú play-off a skončiť celkovo na lepšom ako 8. mieste. Chceme sa opäť trochu posunúť. V momentálnej situácii nemáme finančne na to, aby sme mali cieľ napr. finále, na to nám chýbajú dva milióny EUR. Ale určite budeme hrýzť a pôjdeme tak ďaleko, ako sa len dá.

Na záver sa chcem poďakovať všetkým fanúšikom za podporu počas uplynulej sezóny. Zostaňte pri nás i naďalej, lebo čím dlhšie s nami budete a čím dlhšie nás budete podporovať, tým dlhšie budú Nové Zámky v extralige. Všetci si želáme, aby hrali hráči pred plným hľadiskom, čo okrem iného zvýši aj záujem sponzorov o novozámocký hokej. Táto sezóna bola náročná a budeme ju roky splácať. Ešte raz ďakujem všetkým, ktorí nás podporujú.

#77

Samuel Hain

 

Post: Obranca

Vek: 29

Výška: 185 cm

Váha: 88 kg

Hokejka: P