Ako zástupcovia Tipos extraligy musíme reagovať na nedávne medializované vyjadrenia predstaviteľov Slovana Bratislava a HKM Zvolen Rudolfa Hrubého a Dušana Mráza i kandidáta na prezidenta SZĽH Miroslava Šatana. Veľmi nás mrzí, že sú pred voľbami vedenia SZĽH niektoré témy umelo vytvárané.

Je pravdou, že kluby extraligy vrátane HKM Zvolen pred rokom urobili niektoré kroky smerom ku garantovanej marketingovej samostatnosti na dlhšie obdobie a k zlepšeniu riadenia najvyššej slovenskej súťaže. So SZĽH sme chceli rokovať ako partneri, nechceli sme byť v pozícii poddaných.

Vytvorenie súkromnej súťaže nebol v kluboch Tipos extraligy, na ich stretnutiach a ani na rokovaniach predstavenstva APHK počas posledného roka predmet diskusie. Nerozumieme preto atakom a vyťahovaniu tém, ktoré vyrušujú našich priaznivcov a očierňujú kluby extraligy v očiach verejnosti.


Aby sme zamedzili šíreniu dezinformácií a tendenčných tvrdení verejne prehlasujeme, že: 

  • naším jednoznačným cieľom je pomáhať slovenskému hokeju, keďže aj v našom záujme je, aby napredoval,
  • nechceme a ani sme nechceli zvyšovať počet legionárov v extralige,
  • nechceme a ani sme nechceli uzatvorenú ligu, sme a aj sme boli za možnosť postupu do extraligy formou baráže,
  • nechceme a ani sme nechceli znižovať počet povinných mladých hráčov. Naopak, kluby s „údajne“ inou filozofiou ako podľa prezidenta Miroslava Šatana idú príkladom a dávajú oveľa väčší priestor mladým hráčom ako dva kluby, ktoré sa vyjadrili a pritom majú v kádroch najväčší počet cudzincov,
  • nechceme a ani sme nechceli žiadne finančné plnenie z peňazí SZĽH. Extraliga si musí vedieť získať vlastnou aktivitou komerčné peniaze. Sme za marketingovú autonómiu, tak ako tomu bolo doteraz a tak ako je tomu vo všetkých vyspelých ligách sveta vrátane Česka,
  • sme za solidaritu a rovnoprávnosť  klubov, ktorá je základom športu. Kluby musia dostávať zo spoločného marketingu rovnaký podiel prostriedkov, tak ako je to nastavené v APHK.

Zo strany majiteľa Slovana Rudolfa Hrubého po prevzatí klubu zazneli slová, že jeho snom je, aby sa klub v prípade kvality vrátil do KHL, alebo presunul do inej súťaže. Nedávno slová o KHL dementoval, vraj ich nikdy nepovedal. Na stretnutí so zástupcami APHK však informoval, že Slovan sa chce pre budúcnosť dohodnúť s českou ligou a v slovenskej by hralo jeho B-mužstvo. Rezervné mužstvo Slovana pre extraligu nie je prínosom. Kluby chcú naďalej pracovať na zvyšovaní kvality a úrovne súťaže, nie na jej degradácii.

Sme za dohodu so Slovanom Bratislava, chceme si sadnúť za rokovací stôl, hľadať kompromisné riešenia, ale mocenské požiadavky bratislavského klubu sú pre ostatné kluby extraligy neprijateľné. Aj v slovenskom hokeji musí fungovať princíp solidarity. Špičkový hokej sa nemôže hrať iba v Bratislave, aj deti a mládež v iných mestách potrebujú vidieť vzory hrajúce v kvalitnej súťaži.

#77

Samuel Hain

 

Post: Obranca

Vek: 29

Výška: 185 cm

Váha: 88 kg

Hokejka: P