NOVÉ ZÁMKY – November, známy ako mesiac boja proti rakovine prostaty, sa opäť zmenil na Movember. Pridaj sa k Býkom, ktorí 19. novembra, teda počas dňa, kedy sa oslavuje Medzinárodný deň mužov, spúšťajú výzvu, ktorou chcú upozorniť na tichého a často prehliadaného zabijaka.


Viete, že 19. november patrí Medzinárodnému dňu mužov? Tento deň má pomerne krátku tradíciu. Slávi sa od roku 1999 a aj keď v popularite nedokáže súperiť s Medzinárodným dňom žien, má svoj význam, pretože upozorňuje na zdravotné rizikové faktory mužov.

Ak ste sa počas novembrových zápasov Tipos extraligy pýtali, prečo si hráči nechávajú rásť fúzy, odpoveďou je vyjadrenie podpory chorým a zároveň zvýšenie povedomia o dôležitosti preventívnych prehliadok prostaty a ďalších mužských orgánov. A to všetko pod hlavičkou svetového hnutia Movember, ktorého cieľom je predovšetkým zmeniť pohlaď na mužské ochorenia a získať dostatok finančných prostriedkov na liečbu a vývoj nových liekov. Métou hnutia je do roku 2030 znížiť počet predčasných úmrtí mužov až o 25%.

Kým nežnejšie pohlavia bojujú proti rakovine prsníkov ružovým októbrom a pochodmi v uliciach, muži zápasia s rakovinou prostaty tak, že si nechávajú v novembri narásť fúzy. Kampaň dostala názov Movember a je spojením dvoch slov – anglického moustache (fúzy) a november. Táto iniciatíva u nás zatiaľ výrazne neprerazila, hoci je z roka na rok silnejšia.

Rakovina prostaty patrí medzi najčastejšie onkologické ochorenia u mužov. Na Slovensku je ročne diagnostikovaných viac ako 2 000 nových prípadov. Takmer 600 mužov na Slovensku ročne na toto ochorenie zomiera. Odhaduje sa, že v súčasnosti u nás týmto ochorením trpí približne 9 000 pacientov. Rakovina prostaty prichádza nepozorovane a často bez povšimnutia. Čas a správne zvolená liečba môžu zachrániť nie len ľudský život, ale aj intímny život, sociálny kontakt i sebavedomie muža.

Hokej vo všeobecnosti zohral v kampani aktívnu úlohu. Na pestovaní fúzov počas mesiaca november sa podieľa veľa hráčov, trénerov i činovníkov. Hokejový klub HC MIKRON Nové Zámky nie je výnimkou. Radi by sme však zapojili i vás, našich ctených fanúšikov. Zapojte sa preto spolu s nami do výzvy #BullStache. O čo ide?

Cieľom výzvy #BullStache (z anglických slov bull = býk a moustache = fúzy) je poukázať na zákerné a nebezpečné mužské ochorenia a problémy, ako sú rakovina prostaty, rakovina semenníkov, či dokonca samovražedné myšlienky, a zároveň dať do pozornosti sympatické rozhodnutie hráčov, ktorí sa rozhodli Movember dodržať a na svojich tvárach si zachovali typické novembrové fúzy.


Ako sa do výzvy zapojiť?

  1. Narovnajte si svoje fúziky presne tak, ako sa vám to páči. A pokiaľ vám nerastú, nevadí, pokojne si ich nakreslite. Fantázii sa medze nekladú a na veku ani pohlaví nezáleží. 👨
  2. Urobte si selfie. 🤳
  3. Pridajte fotku na svoj Instagram feed s hashtagom #BullStache a #Movember. Nezabudnite označiť @hockey_novezamky. 📸

Na konci mesiaca Vaše fotky zverejníme na našich sociálnych sieťach a tri najlepšie fotky odmeníme predmetmi z klubového fanshopu. Zároveň môžete na sociálnych sieťach jednoducho využívať naše špeciálne GIFy, do vyhľadávača stačí napísať “bullstache”.

#77

Samuel Hain

 

Post: Obranca

Vek: 29

Výška: 185 cm

Váha: 88 kg

Hokejka: P