Na blížiacich sa Majstrovstvách sveta v Rige a Tampere bude mať napokon zastúpenie aj HC Nové Zámky. V drese Lotyšska sa totiž predstaví obranca Roberts Mamčics.


Domáce Lotyšsko predstavilo výber pre svetový šampionát až medzi poslednými. Podobne ako ostatné krajiny na turnaj berie troch brankárov, osem obrancov a štrnásť útočníkov.

Zverenci trénera Harijsa Vītoliņša odohrali v príprave šesť priateľských duelov. Domáci turnaj odštartujú v piatok večer stretnutím proti Kanaďe, vzájomný zápas so Slovenskom je na programe 15. mája v Riga Aréne. V základnej skupine sa stretnú aj s Čechmi, Nórmi, Slovincami, Kazachmi a Švajčiarmi.

My sme sa s Robertsom Mamčicsom rozprávali tesne po oznámení nominácie.


V prvom rade gratulujeme k nominácii. Vieš nám opísať svoje pocity a dojmy?
Som samozrejme veľmi rád, že sa mi podarilo dostať medzi osem najlepších obrancov a dostať sa tak na svetový šampionát, kde budem môcť reprezentovať krajinu medzi najlepšími hráčmi sveta. A to rovno pred mojimi miestnymi fanúšikmi. Splní sa mi detský sen. Keď som v roku 2006 ešte ako malý chlapec sedel v hľadisku a pozeral som sa na vtedajších reprezentantov, pomyslel som si, že by som si raz chcel zahrať v národnom tíme v domácom prostredí.

Začiatok sezóny bol z tvojej strany poznačený nepríjemným zranením, následne si sa do toho opäť dostal a postupom času rástol aj tvoj ice time. Očakával si, že by to mohlo vyústiť až k nominácii na majstrovstvá sveta?
Úprimne povedané, samozrejme, že som nad tým rozmýšlal, ale mal som mierne obavy. Už keď som sa chystal po sezóne na prípravný kemp do Lotyšska, odhadoval som svoje šance na zotrvanie tímu oveľa menej ako vlani. Rolu zohralo nie len zranenie, ale celkovo mi sezóna z osobného hľadiska nevyšla tak, ako by som si predstavoval. Konkurencia bola veľká, každý by si rád zahral na domácom šampionáte. Po pár zápasoch a absolvovaní tréningového kempu, ktorý trval týždeň, som však začal získavať sebadôveru. Spomenul som si na slová nášho trénera Gergelyho Majorossa, ktorý nám v Nových Zámkoch neustále prízvukoval “buď si istý sám sebou, užívaj si to a potom sa budeš cítiť sebavedomo aj na ľade. Snaž sa zo všetkého vyťažiť maximum, lebo takáto šanca sa nedostane každému.” S týmito slovami som trénoval, hral, a budem si ich hovoriť aj v budúcnosti!

Je to o to výnimočnejšie, že hráte doma?
Samozrejme. Pre každého z nás je splneným snom vstúpiť do vypredanej arény, kde vás podporujú vaši blízki a spolu s nimi ďalšie tisícky lotyšských fanúšikov. Bude to skvelé.

Aké sú ciele národného tímu Lotyšska?
Pôjdeme od zápasu k zápasu s cieľom zvíťaziť nad každým súperom. O inom nemôže byť ani reč. Dáme do toho všetko.

K reprezentačnému výberu si sa pripojil ihneď po ukončení sezóny v Nových Zámkoch. Mal si čas na oddych alebo si pauzu dopraješ až po skončení majstrovstiev sveta?
Keď som sa dozvedel o pozvánke do reprezentácie, hneď som sa pobalil a šiel čo najskôr do Lotyšska, aby som sa mohol pripojiť k tímu. Moc som si teda neoddýchol, v podstate iba pár dní po poslednom ligovom zápase ešte v Nových Zámkoch. Ale to je v poriadku. Po šampionáte bude dosť času na relax, doliečenie zranení a prípravu na ďalšiu sezónu!


#77

Samuel Hain

 

Post: Obranca

Vek: 29

Výška: 185 cm

Váha: 88 kg

Hokejka: P