NOVÉ ZÁMKY – Býci ukončili prípravu na nadchádzajúcu sezónu úspešne. V generálke na nový ročník Tipos extraligy zvíťazili na domácom ľade nad Nitrou 4:2. Dovedna v príprave odohrali sedem stretnutí, z výhry sa radovali v štyroch prípadoch.

V úvodnom kole nového ročníka Tipos extraligy vyzvú Býci v piatok na Zemplíne michalovské Líšky. Ešte predtým, než sa zrak širokej verejnosti upriami na prvé kolo základnej časti, sme však zavítali za hlavným trénerom Gergelym Majorossom, aby sme sa spolu s ním obhliadli za uplynulými šiestimi týždňami a zhodnotili prípravu.


Aké sú vaše dojmy po ukončení prípravnej časti?
– Som veľmi rád za mužstvo, ktoré mám k dispozícii. Za posledných šesť týždňov sme urobili veľký progres. Stali sme sa súdržnejšou a silnejšou partiou. Je stále iba september, čiže to ani zďaleka nie je perfektné, ale z môjho pohľadu sme tam, kde sme chceli byť.

Splnili konfrontácie so zahraničnými mužstvami vaše očakávania?
– Našim plánom bolo odohrať zápasy proti tímom s iným defenzívnym štýlom hry, inou hokejovou kultúrou, a myslím si, že sa to vyplatilo. Posunulo nás to ďalej a v závere bolo vidieť, že keď prišiel na rad zápas, urobili sme všetko preto, aby sme vyhrali. Výsledky boli druhoradé, ale samozrejme, naše víťazstvá potešili. Boli akousi spätnou väzbou, že sa posúvame dobrým smerom.

„To, čo nám zatiaľ chýba, je efektivita v presilovke”

Ste spokojný s aktuálnou podobou kádra?
– Naďalej pracujeme na vhodnom doplnení, resp. posilnení nášho tímu. Posledný zápas sme z dôvodu choroby či zranení odohrali bez šiestich hráčov, čo je naozaj veľa. Stále máme k dispozícii jedno či dve legionárske miesta, ktoré by sme radi zaplnili. V príprave sme však mohli vidieť, že aj naši mladí hráči, prípadne i tí starší, ktorí možno nemajú toľko skúseností, sa v prípade potreby dokážu vyrovnať s líderskými úlohami veľmi dobre.

Kde vidíte priestor na zlepšenie?
– To, čo nám zatiaľ chýba, je efektivita v presilovke. Na druhú stranu to však bolo sčasti spôsobené aj absentujúcimi hráčmi, keď sme museli presilovkové formácie skladať vždy nanovo. Každopádne na tom ešte musíme popracovať, aby sme si boli istí, že presilovky sú niečím, čo nám pomôže vyhrať zápas.

V generálke na ligu ste zdolali rivala z Nitry. Čo vám ukázal tento zápas?
– Ukázal nám, že pokiaľ budeme hrať svoju hru, budeme sa sústreďovať na svoju prácu a stanovené ciele, dodržiavať systém a taktické pokyny, dokážeme poraziť kohokoľvek v lige. Myslím si, že budeme tímom, ktorý bude veľmi ťažké poraziť. Musíme však pokračovať v začatej práci a takisto zlepšiť efektivitu.

V príprave ste zvolili netradičný postup a do zápasov ste nastupovali bez kapitána, ale s tromi asistentmi. Máte už jasno, kto povedie Býkov do novej sezóny s céčkom na drese?
– Kapitána ešte určeného nemáme. Mužstvo prešlo po minulej sezóne veľkou obmenou a v prvom rade som chcel vidieť jeho dynamiku, počkať, kým sa hráči lepšie spoznajú a vyprofilujú sa medzi nimi prirodzené líderské osobnosti. Nerád by som však hovoril, že kapitán bude jediným alebo najväčším lídrom. Máme ich v mužstve viacero, možno päť alebo šesť. Keď budem cítiť, že je vhodný čas vybrať jednu osobu, tak to urobím.

Môže sa zdať, že v mužstve absentujú hráči v ideálnom hokejovom veku. Vnímate to rovnako?
– Nie je to iba v našom mužstve, tento jav môžeme pozorovať v každej lige. Týka sa mužstiev, ktoré majú nižšie rozpočty na hráčov. Zohnať pre takéto kluby produktívnych domácich hráčov v ideálnom veku je viacmenej nemožné, pretože títo hráči sú veľmi žiadaní a zväčša končia v kluboch, ktoré majú väčší rozpočet a môžu si ich dovoliť.

Naša cesta k úspechu preto v prvom rade spočíva v tom, aby sme našli hráčov, ktorí už možno nemajú ideálny hokejový vek, ale každodenne dokazujú, že sú stále veľkým prínosom pre klub i samotnú kabínu. A tí naši skúsenejší hráči to zatiaľ dokazujú, pracujú tvrdšie ako ktokoľvek iný, blokujú strely, robia tie malé, ale podstatné veci správne a vedú ostatných.

V druhom rade je to o nájdení hráčov, ktorí majú podľa nás v sebe oveľa viac, než ukazovali v minulých sezónach. A môže ísť aj o hráčov v ideálnom hokejovom veku. Práve tí nám zatiaľ dokazujú, že ich angažovanie bola správna voľba, hoci máme za sebou iba prípravu a smerodajná bude až samotná liga.

Treťou a poslednou cestou je angažovanie hráčov, ktorí ešte nehrali na najvyššej úrovni, no vidíme v nich extraligový potenciál a ponúkame im herný priestor, aby ho naplnili. Máme ich tu naozaj veľa, či už ide o mladých hráčov, ktorí hrávali juniorské súťaže, alebo o starších, ktorí doposiaľ nastupovali v nižšej súťaži. Toto je podľa mňa spôsob, ako môžeme byť najefektívnejší s rozpočtom, aký máme.

Ako je to s legionármi?
Tí sú takou samostatnou kapitolou. Opäť však platí, že nemáme prostriedky na to, aby sme si dovolili podpísať hráčov, ktorí boli veľmi úspešní na tejto alebo vyššej úrovni v rámci Európy. Musíme nájsť hráčov, ktorí ešte nepresvedčili, prípadne hráčov, ktorí už presvedčili, ale sú po zranení alebo im nevyšla posledná sezóna. Je to tak, ako to je a musíme sa tomu prispôsobiť. Myslím si, že po osobnostnej stránke sme natrafili celkovo na výborných hráčov, no i po hernej stránke majú podľa mňa na to, aby patrili k ligovej špičke.


Výsledky prípravných zápasov:

26. 08. 2021 | Gyergyó HK – HC Mikron Nové Zámky 0:2
01. 09. 2021 | MAC Budapešť – HC Mikron Nové Zámky 2:4
03. 09. 2021 | HC Mikron Nové Zámky – Graz 99ers 3:2sn
09. 09. 2021 | Hydro Fehérvár AV19 – HC Mikron Nové Zámky 2:1pp
10. 09. 2021 | HC Mikron Nové Zámky – Vienna Capitals 0:1
14. 09. 2021 | HC Mikron Nové Zámky – Hydro Fehérvár AV19 2:4
17. 09. 2021 | HC Mikron Nové Zámky – HK Nitra 4:2


Aktuálny káder:

Brankári: Christian Engstrand, Jakub Lackovič, Viktor Mičík.
Obrancovia: Andrej Hatala, Matúš Holenda, Michal Roman, Branislav Ligas, Roope Reini (Fín.), Martin Šeliga, Martin Knižka, Kristián Meszároš, Christian Bull.
Útočníci: Martin Barto, Ľubomír Fetkovič, Tomáš Klempa, Richard Ondrušek, Viktor Petrík, Juraj Šiška, Patrik Števuliak, Austin Farley, Robby Jackson, Ferdinand Tóth, Tibor Varga, Nicolas Ferenyi, Samuel Hrabčák, Martin Mišiak, Jegor Kurbatov.

#77

Samuel Hain

 

Post: Obranca

Vek: 29

Výška: 185 cm

Váha: 88 kg

Hokejka: P