Vedenie novozámockých Býkov našlo odpoveď na brankársku otázku v Spojených štátoch. Na juh Slovenska mieri talentovaný Jason Grande, ktorý posledné dve sezóny patril medzi najlepších brankárov univerzitnej NCAA. Pre dvadsaťpäťročnho rodáka z West Chesteru v Pennsylvánii, ktorý vyštudoval ekonómiu na Bentley University a College of the Holy Cross, budú Nové Zámky prvým európskym pôsobiskom.

Aké má očakávanie od premiérovej sezóny medzi seniormi, akým spôsobom ho ovplyvnilo päť rokov na univerzite a na čo zo života na Slovensku sa teší najviac?


Býkov posilnil americký brankár Grande


Jason, gratulujeme k podpisu zmluvy s HC Nové Zámky! Môžeš nám prezradiť, čo pre teba osobne táto príležitosť znamená?
Znamená to pre mňa veľmi veľa, vždy som si chcel zahrať v Európe a to, že to budú práve Nové Zámky, ma veľmi teší. Z profesionálneho hľadiska je to obrovská príležitosť, pôjde o môj prvý rok medzi mužmi a teším sa, že budem mať možnosť ukázať sa medzi profesionálmi.

Ako vlastne prišlo k tvojej dohode s Býkmi?
Po nedávno skončenej sezóne, ktorá bola zároveň mojou poslednou na univerzite, mal môj agent veľa práce. Na stole boli viaceré ponuky z rôznych tímov z rôznych líg, ale zobral som si čas na premyslenie a to sa v závere javí ako správny krok. Následne totiž prišla ponuka z Nových Zámkov, ktorá ma ihneď zaujala a dávala mi zmysel.

Posledných päť rokov si strávil v NCAA. Ako si myslíš, že ťa pôsobenie v univerzitnom hokeji pripravilo na ďalší krok v tvojej kariére?
Tých päť rokov na univerzite ma priviedlo k výraznému rozvoju mojej hry aj osoby. Mal som obrovský priestor na tréning i čas, ktorý som trávil na ľade. Univerzitná súťaž nemá príliš veľa zápasov a preto je na vás vyvinutý tlak. Umožnilo mi to pracovať na tom, aby som bol konzistentný, pretože na každom zápase záleží oveľa viac a nie je priestor na reparát. Teším sa, že si túto konzistentnosť a spoľahlivosť budem môcť preniesť k Býkom a verím, že sa budem zlepšovať každým zápasom.

Čo vnímaš ako najväčšie výzvy, ktorým budeš čeliť pri prechode z univerzitného hokeja v Spojených štátoch k profesionálnemu hokeju na Slovensku?
Určite veľkosť klziska, keďže hráči u vás majú viac času a priestoru na hru. Nemyslím si ale, že by mi to malo robiť vážnejší problém, veď základy chytania sú stále rovnaké. Rýchlosť hry bude určite vyššia, ale verím v svoje schopnosti a to mi uľahčí samotný prechod.


V uplynulej sezóne si Jason Grande udržal takmer 93 % úspešnosť zákrokov. V priemere inkasoval iba dva góly na zápas.


Môžeš sa podeliť o nejaký pamätný moment alebo zápas z tvojej univerzitnej kariéry, ktorý ťa pripravil na prechod medzi seniorov?
Pamätným momentom pre mňa bolo pravdepodobne naše dlhé play-off v predminulej sezóne. Každá séria sa v ňom rozhodovala až v posledných možných zápasoch a my sme ich dokázali vyhrať. Neuspeli sme až vo finále. Myslím si, že ma to pripravilo a zároveň mi to aj potvrdilo, že ani takéto zápasy pod vysokým tlakom ma nedokážu ovplyvniť a svoju úroveň hry si viem udržať bez ohľadu na okolnosti.

Ako dobre poznáš slovenskú Tipos Extraligu? Komunikoval si s niekým, prípadne si si zisťoval nejaké informácie?
Ligu trochu poznám. Keď som vyrastal, jeden z mojich brankárskych trénerov prijal ponuku z extraligy a pôsobil na Slovensku. Rozprával som sa s ním a keď hovoril o lige, bolo mi hneď jasné, že ide o kvalitnú súťaž. Pozrel som si aj nejaké zostrihy zápasov na YouTube, aby som získal predstavu o tom, aké boli zápasy v minulej sezóne.

Aké sú tvoje ciele do prvej sezóny v organizácii HC Nové Zámky?
Moje ciele na sezónu sú celkom jednoduché a myslím si, že sa s nimi mnohí stotožnia. Nechcem nič iné, ako hrať hokej aj po skončení základnej časti, pretože hokej v play-off je to, o čom sníva každý hráč.

Sťahovanie sa do novej krajiny môže byť veľkou zmenou. Na čo zo života na Slovensku sa tešíš najviac?
Najviac sa teším na nové životné skúsenosti a perspektívy, ktoré získam bývaním mimo Spojených štátov. Bude skvelé žiť v inej kultúre a spoznávať nových ľudí, pretože som počul, že Slováci sú veľmi milí a pohostinní.


Nové Zámky budú pre Jasona Grandeho prvým európskym pôsobiskom.


Ktoré kľúčové schopnosti alebo vlastnosti so sebou do tímu prinášaš a čím by si chcel tímu prispieť na ľade i mimo neho?
Jednou z mojich kľúčových vlastností je, že v bráne pôsobím veľmi pokojným dojmom a dobre čítam prichádzajúce útoky súpera. Snažím sa to využívať vo svoj prospech, aby som napríklad urobil zákrok a prerušil hru v správny čas a dal tak svojmu tímu čas na vydýchnutie. Som rovnaký na ľade aj mimo neho, nevyjadrujem sa slovami, ale radšej tvrdou prácou, sebadôverou a skutkami, či už na ľade, v posilke alebo v rámci komunity.

Ako reagovala tvoja rodina a priatelia na samotný podpis zmluvy a sťahovanie sa na Slovensko?
Všetci očakávali, že podpíšem zmluvu v Európe, takže to pre nich nebolo prekvapením. Sú nadšení a veľmi sa tešia spolu so mnou. Myslím si, že mojim rodičom sa to bude páčiť ešte o niečo viac, pretože majú zámienku navštíviť a vidieť niektoré z ďalších pekných európskych miest, ktoré sú v blízkosti Nových Zámkov.

Čo by si chcel na záver odkázať našim fanúšikom?
Som nadšený, že sa pripojím k novozámockej organizácii. Všetkým fanúšikom chcem povedať, že Býkom venujem všetku svoju energiu. Podpora, ktorú do nás vložíte, bude energiou pre našu dlhú cestu k dosiahnutiu vytúžených tímových cieľov. Už sa nevieme dočkať úvodu sezóny!

#77

Samuel Hain

 

Post: Obranca

Vek: 29

Výška: 185 cm

Váha: 88 kg

Hokejka: P