NOVÉ ZÁMKY – Vedenie novozámockých Býkov sa rozhodlo zvýšiť konkurenciu na brankárskom poste. Na juh Slovenska mieri Fín Henri Kiviaho, ktorý má bohaté skúsenosti z domácej najvyššej súťaže.


Henri Kiviaho sa narodil v Lappeenrante a je odchovancom miestnej organizácie SaiPa. Po tom, ako prešiel všetkými mládežníckymi výbermi klubu, podpísal zmluvu v KalPe, avšak prvé tri sezóny chytal prevažne v juniorskej súťaži, no na svoje konto si pripísal aj niekoľko seniorských štartov v najvyššej súťaži ako náhradný brankár. Svojimi výkonmi zaujal aj skautov Dallasu Stars, hviezdy ho do NHL draftovali v roku 2012 v piatom kole zo 144. miesta.

 

Debutu v najvyššej súťaži sa napokon dočkal 15. októbra 2013. Po úspešnej sezóne zamieril do zámoria, kde však pri pretlaku na brankárskom poste chytal iba v ECHL. Po roku v Idaho Steelheads sa vrátil na hosťovanie do Fínska, v najvyššej súťaži odchytal 19 duelov za Illves a ďalších 10 v nižšej súťaži za LeKi. Nasledujúci rok odchytal kvôli zraneniu iba necelé jedno stretnutie v ECHL a tak po sezóne zamieril domov. Ďalšie dve sezóny odchytal v drese Ässätu Pori v najvyššej súťaži.

“Som veľmi šťastný, že sa mi naskytla takáto možnosť. Keď som dostal ponuku prísť chytať do Nových Zámkov, moja odpoveď bola veľmi rýchla a jasná. Viem, že máme veľmi dobré mužstvo, takže je to pre mňa i celý tím veľká príležitosť zaznamenať úspešnú sezónu,” povedal po príchode na juh Slovenska Kiviaho.

Ostatnú sezónu odchytal 26-ročný brankár v druhej najvyššej fínskej súťaži. Za druhý najlepší celok Mestis, Iisalmen Peli-Karhut, nastúpil na 35 stretnutí a dostal sa i do výberu All-star ligy. Vyslúžil si aj pozvánku do najvyššej súťaže, na hosťovaní v KalPe odchytal dve stretnutia.foto: Timo Savela

#77

Samuel Hain

 

Post: Obranca

Vek: 29

Výška: 185 cm

Váha: 88 kg

Hokejka: P