NOVÉ ZÁMKY – Marek Dubec je náš kapitán. Tento chorál je známy asi každému fanúšikovi Býkov. Keď sa siedmeho januára 2018 lúčila s kariérou populárna novozámocká „dvadsaťšestka“, bolo to emotívne pre všetkých. Teraz, po viac ako dvoch rokoch, sa „Dubák“, ako znie prezývka rodáka z Palárikova, vracia domov, aby spoločne s Martinom Hrnčárom dostali mužstvo do play-off Tipsport Ligy.

Marek Dubec začínal s hokejom v Nových Zámkoch, po skončení základnej školy viedli jeho kroky do Slovana Bratislava. V roku 2001 ho do NHL draftoval klub Buffalo Sabres v ôsmom kole z 247. miesta. Dlhé roky pôsobil v českých súťažiach, v tej najvyššej hrával za Vsetín a Zlín. Na Slovensku pôsobil okrem Nových Zámkov aj vo Zvolene, Trenčíne či Spišskej Novej Vsi. Legionárčil aj v anglickej (Basingstoke Bison) a francúzskej (Briançon) najvyššej súťaži.

Po tom, čo Marek Dubec ukončil svoju sedemnásťročnú kariéru profesionálneho hokejistu, pri milovanom športe zostal. Jeho kroky viedli do českého mesta Telč, kde dva roky pracoval s mladými talentovanými hokejistami ako jeden z hlavných trénerov individuálnej výučby Hockey Talent Academy. „V Telči som mal vytvorené naozaj dobré podmienky, nie len ja, ale celá rodina. Nové Zámky sú však Nové Zámky. Prvý kontakt prebehol už pred pár mesiacmi, padla otázka, či sa neplánujeme s rodinou vrátiť domov, pričom je tu možnosť, že by som pracoval ako asistent trénera pri A-mužstve. Už odvtedy som vlastne v takom vnútornom rozpoložení. Dostať sa na extraligovú lavičku v mojom veku je niečo nezvyčajné a veľmi ma to teší. Ešte sa potom čakalo na vyjadrenie hlavného trénera, nakoľko by on mohol mať na vec iný pohľad a preferovať iných ľudí. Napokon to všetko zapadlo a už sa neviem dočkať, kedy sa pustíme do práce. Som tu nato, aby som dopomohol hlavnému trénerovi a urobím všetko preto, aby sme boli úspešní. Úlohy ešte zadelené nemáme, ale to sa v nasledujúcich týždňoch všetko dorieši,“ opisuje svoj návrat na juh Slovenska aktuálne už 38-ročný tréner.

Marek Dubec počas domáceho zápasu s HK Poprad

Hoci má hráčskych skúseností Dubec na rozdávanie, je si vedomý, že ako tréner bude informácie predovšetkým získavať. Doposiaľ pracoval iba s mládežou, či už vo vlastnej hokejovej akadémii počas pôsobenia v Nových Zámkov či ostatné dva roky v spomínanom Telči. „Skúsenosti som naberal v jednom z najlepších kempov minimálne v strednej Európe, kde sa chodia zdokonaľovať nie len mladí hráči, ale taktiež už úspešní profesionáli so zmluvami v NHL. Kempy sú tam celoročne, rovnako ako ľad. Prvý rok som bol asistent trénera v extraligovej juniorke, nedávno skončenú sezónu som zase pracoval so žiakmi. Avšak hlavná náplň tohto hokejového projektu je zdokonaľovanie zručností hráčov a potom individuálne tréningy. Naučil som sa tam toho naozaj veľa a budem sa snažiť odovzdať všetko to dobré nášmu mužstvu. Bude to pre mňa niečo nové, určite to nebude jednoduché, práca s deťmi, juniormi a seniormi je rozdielna. Ale ja si sem ani nejdem nič dokazovať. Chcem zo mňa odovzdať to najlepšie a zároveň naberať nové skúsenosti.“

Po prvýkrát sa v drese novozámockého Á-čka objavil Marek Dubec už počas ročníka 2007-08, keď v drese Lokomotívy odohral 5 stretnutí v druhej najvyššej súťaži. Neskôr pôsobil v Nových Zámkoch od sezóny 2013-14 a s klubom postupne vyhral titul v MOL Lige, v 2. hokejovej lige, 1. hokejovej lige až napokon tímu pomohol k historickému postupu do Tipsport Ligy.

„V Nových Zámkoch som sa naučil korčuľovať, zahral som si tu za mužov a napokon sa dostanem na striedačku. V pozícii hráča som s klubom zažil krásne časy a viacero úspechov, preto verím tomu, že na to teraz nadviažeme. Viem, ako tá kabína musí vo vnútri fungovať, aby sa vyhrávalo, resp. aby sa dosiahol nejaký úspech,“ zamýšľa sa.

Marek Dubec s pohárom pre víťaza MOL Ligy

Po dvoch rokoch v zahraničí priznáva, že už jeho prehľad o extralige ako takej nie je rovnaký ako počas pôsobenia v nej, avšak dodáva, že situáciu okolo Nových Zámkov má kompletne zmapovanú. „Sledoval som dianie Zámkov veľmi pozorne. Každý zápas, či už sa hralo doma alebo vonku. Taktiež som ostal v pravidelnom kontakte s niektorými ľuďmi, ktorí pracujú pre klub alebo na zimnom štadióne. Registroval som i to, že hoci mužstvo v tabuľke nebolo vysoko, hra nebola zlá a niekedy chýbalo naozaj málo. Myslím si, že Nové Zámky potrebujú hráčov, ktorí sem prídu niečo dokázať a neberú to len tak, že majú na rok robotu. Rovnako, ako to vnímam teraz, vnímal som to tak aj ako hráč. Dva roky som si tu zahral aj extraligu a hoci sme mali na súpiske výborných hráčov, niečo tomu chýbalo v porovnaní s predchádzajúcimi rokmi. Viem, že to môže niekto podceňovať, že išlo o MOL Ligu či  1.HL, avšak úspechy neprišli preto, že tu boli dobré individuality, ale preto, že sme boli výborná partia a bojovali sme za klub,“ otvorene priznáva bývalý dlhoročný kapitán zeleno-bielych.

Počas svojej bohatej kariéry dosiahol viacero úctyhodných úspechov, medzi ktoré nepochybne patrí vstupný draft do NHL či titul majstra českej extraligy so Vsetínom. Jasno má však aj v tom, na ktorý moment počas pôsobenia v Nových Zámkoch nikdy nezabudne. „Od prvého dňa, čo som sem prišiel, sa o niečo hralo. Každý rok tu bol nejaký úspech a pre mňa to bolo o to špecifickejšie, že som prišiel domov, do materského klubu. V tom čase som už ani nečakal, že ešte zažijem také pekné chvíle, nie to, že si ešte zahrám v Zámkoch extraligu. Či už som potom hrával viac alebo menej, strašne som si to užíval. Ak by som si však mal vybrať jeden najkrajší moment, asi to bude ten postup do extraligy,“ dodáva na záver Marek Dubec, nový asistent trénera.

#77

Samuel Hain

 

Post: Obranca

Vek: 29

Výška: 185 cm

Váha: 88 kg

Hokejka: P