Keď sa po dvoch rokoch vo Francúzsku objavil v Nových Zámkoch po prvýkrát, bol z toho triumf v prvej lige a postup medzi elitu. Poriadny rozruch vyvolal aj jeho druhý návrat na juh Slovenska, taktiež po dvoch sezónach strávených v krajine galského kohúta – viac než 95 % úspešnosť zákrokov a priemer 1.58 inkasovaných gólov na zápas. Matej Kristín si získal fanúšikov i vedenie klubu, ktoré s 29-ročným rodákom z Ilavy predĺžilo zmluvu na nasledujúcu sezónu. S bývalým brankárom Zvolena či Trenčína sme sa rozprávali o návrate do Nových Zámkov i príprave na nový ročník Tipsport Ligy.


Ako hodnotíš svoj návrat do Nových Zámkov a záver uplynulej sezóny? Štatisticky si patril medzi úplnú brankársku špičku v lige.
Svoj návrat hodnotím pozitívne z toho dôvodu, že som sa mohol po dvoch rokoch strávených vo Francúzsku vrátiť opäť do extraligy a hlavne do prostredia, ktoré dobre poznám. Záver sezóny hodnotím negatívne, lebo sme nedosiahli cieľ a to bolo uhrať šieste miesto. Mali sme to dobre rozohrané, ale záver základnej časti sme ako mužstvo nezvládli, a tak isto aj predkolo play-off. Čo sa týka tých štatistík, nikdy som ich veľmi nesledoval. Určite však na tom má zásluhu tréner brankárov František Kučera, s ktorým sa dobre poznám z mojich mládežníckych čias vo Zvolene, a myslím si, že aj defenzívny systém, ktorý sme ako mužstvo hrali.

Zmluvu si predĺžil medzi prvými, bolo to ľahké rozhodnutie?
Mal som na stole viacero ponúk či zo Slovenska alebo zahraničia, ale bol som rozhodnutý, že zostanem v Nových Zámkoch. Bol som tu vždy spokojný a boli mi tu vytvorené dobre podmienky.

Utkvel ti v pamäti nejaký moment alebo zápas z minulej sezóny?
Asi ten prvý, na ktorý som nastúpil vo Zvolene, v podstate na mieste, kde som začínal vo veľkom hokeji a v extralige. Škoda, že sme ten zápas prehrali 0:1 gólom 20 sekúnd pred koncom z hokejky Rastislava Špirka v oslabení o dvoch hráčov.

Ako vyzerá tvoja príprava na nový ročník? Pripravuješ sa sám alebo v nejakej skupine? Na čo sa najviac zameriavaš?
Po sezóne som si dal mesiac voľno a to z dôvodu, že telo a hlava si potrebuje oddýchnuť a úplne vypnúť. Potom som začal s ľahšími aktivitami a od mája som začal individuálnu letnú prípravu, ktorú som si spestril pár tréningmi s chalanmi z Dubnice, ktorí hrajú In-line extraligu. Dokonca som za nich odchytal aj jeden zápas. Som rád,že sa im podarilo získať titul Majstra Slovenska. V príprave som sa hlavne zameral na rýchlostnú vytrvalosť a rýchlosť, v tomto týždni začnem chodiť na ľad, aby bol ten prechod potom jednoduchší.

Stihol si už absolvovať dovolenku alebo sa ešte len niekam chystáš?
Na dovolenke som bol v Egypte spolu s rodinou v podstate hneď po sezóne. Riešil som to tak preto, aby som si oddýchol a potom mohol trénovať až do spoločnej prípravy v Zámkoch.

Máš stanovené osobné alebo tímové ciele na nasledujúci rok?
Ja si osobné ciele nedávam, ale keď by som si nejaký mal dať, tak by som chcel pomôcť mužstvu vyhrať čo najviac zápasov a dotiahnuť to s mužstvom čo najďalej.

Nahlas sa hovorí o návrate bratislavského Slovana do Tipsport Ligy. Ako to vnímaš?
Pre ligu by bolo dobré, keby sa vráti naspäť, pretože Slovan bol a vždy bude Slovan. Na druhú stranu si myslím, že by nebolo fér voči ostatným účastníkom, keby mali vstúpiť do ligy za takých podmienok, ktoré musia iné kluby splniť, a ktoré Slovan momentálne nespĺňa.

foto: jäzva, archív Mateja Kristína

#77

Samuel Hain

 

Post: Obranca

Vek: 29

Výška: 185 cm

Váha: 88 kg

Hokejka: P