BRATISLAVA – Asociácia profesionálnych hokejových klubov (APHK) a Slovenský zväz ľadového hokeja (SZĽH) vyjadrili znepokojenie nad novými opatreniami proti šíreniu koronavírusu. Po štvrtkovom zasadnutí konzília odborníkov na Úrade vlády SR minister zdravotníctva Marek Krajčí a hlavný hygienik Ján Mikas potvrdili, že od 1. septembra minimálne do 1. októbra budú zakázané podujatia nad 1000 divákov a interiérové nad 500 divákov. Športové zápasy a súťaže zaradili medzi rizikové podujatia s tzv. “superšíriteľmi” nového koronvírusu.


APHK pripomenula, že obmedzený počet divákov na štadiónoch môže ohroziť fungovanie hokeja na Slovensku. SZĽH vyjadril obavy, že konzílium si neuvedomuje dôležitosť postavenia športu v spoločnosti.

Stanovisko APHK:

“Účastníci najvyššej slovenskej hokejovej súťaže si uvedomujú vážnosť súčasnej situácie. Ochrana ľudského zdravia je pre každého z nás priorita. Nové opatrenie epidemiológov, ktoré vstúpia do platnosti v prvý septembrový deň, budeme rovnako ako iné nariadenia krízového štábu a vládnych inštitúcií rešpektovať, aj keď nie sme s nimi stotožnení a prijali sme ich so znepokojením. Je to ďalšia rana pre slovenský šport i klubový hokej, ktoré neboli doteraz súčasťou žiadneho zo záchranných vládnych balíčkov na zníženie dopadov pandémie na rôzne skupiny obyvateľstva. Ak by sa opatrenia predĺžili aj na obdobie po začiatku októbra, vážne by sa ohrozilo fungovanie profesionálneho hokeja u nás.

Od začiatku prípravy na novú sezónu dodržiavajú kluby, hráči i členovia realizačných tímov všetky predpísané hygienické opatrenia a pravidlá zo strany štátnych inštitúcií i zdravotnej komisie SZĽH. Kluby robili všetko preto, aby sa sezóna mohla riadne začať. Rovnako boli pripravené dodržiavať aj predpísané nariadenia pre organizáciu športových podujatí. Vyvinuli sme maximálne úsilie, aby sa aj septembrové prípravné i turnajové zápasy a duely nadchádzajúceho Tipsport Kaufland Supercupu hrali pred čo najväčším počtom divákov. Naše názory si vypočuli odborníci z oblasti epidemiológie i hlavný hygienik Ján Mikas počas spoločného stretnutia so zástupcami iných športov. Bohužiaľ, naše apely na prehodnotenie navrhovaných opatrení neboli vypočuté, aj keď kluby spoločne so Slovenským zväzom ľadového hokeja prijali vlastné opatrenia na zamedzenie šírenia koronavírusu v mužstvách i na štadiónoch.

Hokej s minimálnym počtom fanúšikov na tribúnach nedáva zmysel. Hokej totiž potrebuje sponzorov a tí požadujú divákov na tribúnach. Sú to spojené nádoby a ovplyvňujú aj financovanie klubov. Príjmy od sponzorov a ticketingu sú v hokeji oveľa dôležitejšie ako vo futbale. Hokej neprofituje z predaja televíznych práv, európskych pohárov či transferov hráčov. Ak by septembrové opatrenia pokračovali aj v ďalších mesiacoch, pre kluby to môže byť likvidačné. Navyše, keď sa stále nedočkali žiadnej pomoci zo strany štátu a až doteraz boli odkázané iba na svoje zdroje, prípadne podporu a ústretovosť svojich partnerov, ktorí investovali financie do produktu napriek tomu, že sa nehralo. Šport, nielen hokej, je dnes na Slovensku azda najviac postihnutou skupinou. Opatrenia síce rešpektuje, kompenzácie na rozdiel od iných oblastí verejného života však nedostáva. Veríme, že situácia sa upokojí a v októbri sa začne nový ročník najvyššej súťaže aj s fanúšikmi na tribúnach.”

V rovnakom duchu vyjadril postoj aj SZĽH vo svojom stanovisku:

“Slovenský zväz ľadového hokeja prijal opatrenia konzília odborníkov so znepokojením. Mrzí nás, že konzílium neprihliadalo na opatrenia, ktoré sme zabezpečili, o ktorých sme ich informovali a neprihliadali ani na apel zo strany SZĽH a jednotlivých klubov, že takéto kroky by mohli ohroziť profesionálny šport a hokej na Slovensku. Obávame sa, že si neuvedomujú dôležitosť postavenia športu v spoločnosti.

Nariadenia budeme, samozrejme, rešpektovať. Prijali sme aj vlastné kroky v tomto smere. Výkonný výbor SZĽH schválil nariadenie Zdravotnej komisie SZĽH, aby kluby testovali na koronavírus svojich hráčov a členov realizačných tímov. Zväz pokryje testovanie ľudí zabezpečujúcich priebeh zápasu a testovanie mládežníckych reprezentácií. Hokejové kluby prijímajú hygienické opatrenia na svojich štadiónoch. Robia všetko preto, aby sa sezóna mohla začať, napriek tomu, že po prvej ‘korona vlne’ zostali bez pomoci štátu.

Zväz pripravuje začiatok jednotlivých súťaží podľa plánu. Ak konzílium odborníkov neprehodnotí obmedzenie počtu divákov na jednotlivých štadiónoch, môže to ohroziť budúcnosť tohto športu.”

#77

Samuel Hain

 

Post: Obranca

Vek: 29

Výška: 185 cm

Váha: 88 kg

Hokejka: P