NOVÉ ZÁMKY – Vo štvrtok doobeda podstúpili hráči tipsportligistu z Nových Zámkov antropometrickú analýzu zloženia tela pod vedením Márie Zelenajovej z Výživového štúdia Nitra.

Kým pred storočím sa športovci z rôznych športov medzi sebou antropometricky a somatotypovo až tak nelíšili, dnes sú tieto rozdiely markantné. Vo väčšine športov sú zadefinované „ideálne“ proporcie a sčasti aj telesné zloženie, aby fyziológia či biomechanika v danej športovej disciplíne fungovala čo najlepšie. Ľadový hokej nie je výnimkou.

Počas toho, ako jedna skupina hráčov zarezávala na ľade, druhá podstúpila merania, na základe ktorých môže byť pre toho-ktorého hráča presnejšie na mieru zostavený individuálny stravovací a tréningový program.

Antropometrická analýza zloženia tela, ktorú hráči absolvovali pod vedením Márie Zelenajovej z Výživového štúdia Nitra, pozostáva z merania:

  • hmotnosti,
  • výšky,
  • percenta telesného tuku, ktoré tvorí telo jednotlivca,
  • svalovej hmoty a vody v nej obsiahnutej v kg,
  • celkovej telesnej tekutiny v %,
  • hodnoty viscerálneho tuku – dôležitý parameter, ktorý ukáže v akej tukovej vrstve má jednotlivec obalené vnútorné orgány, ktoré sa nachádzajú v dutine brušnej

„Vyvážená strava je pre profesionálnych športovcov nesmierne dôležitá. Preto ma potešilo, keď sa Mery sama ozvala s návrhom, že našim hráčom spraví takéto komplexné meranie, ktorého výsledky sú dôležitým výstupom nielen pre nich samotných, ale aj pre trénerov mužstva. Teší ma, že chalani mali výborné výsledky, čo značí o fyzickej pripravenosti nášho tímu. Pevne verím, že si zobrali z prednášky o výžive čo najviac a využijú energiu, ktorú prijímajú z jedla, čo najefektívnejšie,“ priblížila Alexandra Tvrdoňová, marketingová manažérka klubu.

Po meraniach, ktorými prešli všetci hráči, nasledovala odborná prednáška, na ktorej sa hráči dozvedeli svoje výsledky, významy jednotlivých parametrov diagnostiky a taktiež informácie a odporúčania ohľadne stravovania pred a po záťaži, teda pred a po zápase či tréningu.

Ďakujeme Márii Zelenajovej za ochotu, prístup a odborné poznatky.

#77

Samuel Hain

 

Post: Obranca

Vek: 29

Výška: 185 cm

Váha: 88 kg

Hokejka: P