NOVÉ ZÁMKY – Po troch mesiacoch sa Brandt Clarke vracia do zámoria. Anabáza kanadského talentovaného obrancu v Nových Zámkoch končí v najmenej vhodnej chvíli – pred úvodným zápasom predkola proti Košiciam.


Po tom, čo sa neustále posúval štart OHL, kde mal Brandt Clarke zmluvu s Barrie Colts, sa zdalo, že osemnásťročný ofenzívny bek dokončí sezónu na Slovensku. V polovici marca však hráč i vedenie novozámockých Býkov dostali správu z kanadského zväzu, že s rodákom z Ottawy počítajú v mužstve na blížiace sa aprílové majstrovstvá sveta do 18 rokov. Napriek úsiliu vedenia i samotného Brandta sa jeho odchod nedal oddialiť, nakoľko v Kanade pred pripojením sa k reprezentačnému výberu musí absolvovať dvojtýždňovú povinnú karanténu. Šampionát sa následne uskutoční na prelome apríla a mája v Texase. “Požiadala nás kanadská hokejová federácia o jeho uvoľnenie do tímu kanadskej osemnástky. Brandt by dohral sezónu rád u nás, ale reprezentácia sa neodmieta. Musí byť kvôli pandemickej situácii po prílete 14 dní v domácej karanténe a následne potom spolu s reprezentačným tímom ďalších 14 dní v Dallase, takže aby všetko stihol, musel odletieť už dnes,” ozrejmil situáciu prezident klubu František Sucharda.

V zeleno-bielom drese odohral Clarke 26 extraligových stretnutí, v ktorých strelil 5 gólov a pridal 10 asistencií. Po úvodnej aklimatizácii sa jeho hra od zápasu k zápasu zlepšovala, pričom v posledných piatich dueloch vždy bodoval, nazbieral v nich osem kanadských bodov. Jeho zápasový ice-time často prekonával hranicu 20 minút. “Treba si uvedomiť, že ak bude naozaj draftová jednotka, tak je to najlepší hráč vo svojej kategórii na svete. Tešili sme sa z každého jeho zápasu, ale i z každého pohybu na ľade. Neskutočne jednoducho a efektívne riešil situácie. Vôbec nestresoval a puk z hokejky zahodil iba naozaj v nevyhnutnej situácii, zároveň vedel efektívne podporiť útok. Bol jednoznačne najlepším obrancom v lige, ak nebol aj najlepším hráčom celkovo. Po dlhej hernej prestávke si zo začiatku musel zvyknúť na tempo súťaže, zároveň sa prispôsobiť tomu, že je to mužský hokej, ale zhostil sa toho na výbornú.”

“Brandt nám spadol ako z neba. Hlavnú zásluhu na tom, že k nám prišiel, má Imre Valášek. Bol obrovským prínosom pre klub, pre našich hráčov a aj pre trénerov. Mladý chlapec bol vychovávaný v inej hokejovej kultúre a priniesol nám iný pohľad na hokej, ktorý si, pevne verím, hráči i tréneri aspoň čiastočne osvoja. Je to obrovský svetový talent a verím, že uspeje v nadchádzajúcom drafte,” konštatoval po jeho odchode prvý muž novozámockého hokeja, ktorého potešil najmä fakt, že slovenská najvyššia súťaž po dlhom čase vzbudila vo svete záujem. “Na našom štadióne ho bolo pozrieť minimálne 10 skautov klubov z NHL. Ďalší, o ktorých vieme, boli v Trenčíne, Detve a na Slovane. Pritiahli sme do našej ligy opäť záujem o hráčov. Ako sme sa s nimi rozprávali, sami boli prekvapení z kvality našej ligy, hlavne z tempa, v akom sa zápasy hrajú. Veľmi nás potešilo, že v kanadských a amerických kluboch objavili na mape Nové Zámky. Viacerí zo skautov nám hovorili, že sa náš klub stal jednou z popredných tém v zámorských hokejových kruhoch. Vnímame to ako veľkú reklamu nielen pre náš klub a naše mesto, ale aj pre Slovensko a hlavne našu ligu.”

František Sucharda zároveň dodáva, že herná prax, a o to viac v seniorskom hokeji, Clarkovi pred blížiacim sa draftom náramne pomohla. “Po rozhovoroch so skautmi vieme, že spočiatku Brandt nebol prvou voľbou pre kluby, no teraz nám potvrdili, že je jednoznačne prvá voľba. Týka sa to klubov, s ktorými zástupcami sme sa rozprávali. Zároveň nás informovali, že pokiaľ budú v lige či našom tíme hrávať pravidelne mladí hráči, určite budú mať záujem a prídu ich pozrieť. Je to dobrá správa pre našich mladých hokejistov. A to nie len v našom klube, ale celkovo v lige. Možno im niekto v budúcnosti padne do oka. Na Slovensku je veľmi veľa šikovných mladých hráčov, len potrebujú priestor a aby predčasne neodchádzali zo Slovenska. Aj Brandt pochválil našu ligu, veď hrať mužský hokej je vždy oveľa viac ako akúkoľvek juniorskú súťaž.”


Odkaz Brandta Clarka všetkým mladým hokejistom: “Ktokoľvek môže byť Brandt Clarke. Bavte sa hokejom!”


Veľmi pekne ďakujeme Brandtovi za odvedené služby v drese s Býkom na hrudi a profesionálny prístup počas celého pôsobenia v Nových Zámkoch. Prajeme mu do jeho hokejového, ale i osobného života veľa úspechov a pevné zdravie.

#77

Samuel Hain

 

Post: Obranca

Vek: 29

Výška: 185 cm

Váha: 88 kg

Hokejka: P